Hej!
Jag heter Cecilia Säverman och har de senaste åren spelat allt från sjuksköterska i Limbo på Viaplay och actionskurk i Black Crab på Netflix till Drottning i TV4s serie Drottningarna och barnmorska i humorserien Helt perfekt. På scen har jag varvat teater, musikaler och humorshower på scener som Kulturhuset Stadsteatern, Södra teatern, Teater De Vill, och har spelat på museum och slott, i ruiner och källare.
På min Youtubekanal delar jag med mig av lite arbete, tex kortfilmen “En film om snälla killar” som jag vunnit bästa skådespelare och bästa manus för.
Efter min magisterexamen från Stockholms konstnärliga högskola åkte jag till LA och tog en workshop i Close Up Camera Comedy Acting, och blev inspirerad av deras självklara syn på vidareutbildning. De senaste åren har jag därför tagit kurser i allt från filmskådespeleri, film- och scenslagsmål, normkreativitet, röstskådespeler